שתף את הפוסט:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email
פרקטים

פרקטים לבית– כך תבחרו נכון

סוגי פרקטים והתאמתם לבית

זה התחיל לפני כשניים-שלושה עשורים כשדרוג עיצובי שרק אנשי האלפיון העליון יכלו להרשות לעצמם. כיום כבר ניתן למצוא אותו בבתים רבים בישראל ואנחנו מדבר על פרקט כמובן. המחירים כיום נמוכים מבעבר וגם מגוון האפשרויות רחב יותר ומאפשר התאמה של פרקט לכל חלל שרוצים. אילו פרקטים נחשבים למבוקשים ביותר וכיצד תבחרו בהם בצורה נכונה? מייד תבינו.

פרקט העץ – יקר אבל שווה את זה

הפרקט הקלאסי והמקורי הוא זה שעשוי מקורות עץ גושני שנחתכו בצורה מדויקת על מנת לחפות את הרצפה. זהו פרקט יקר יחסית אך כזה שנועד לשמש שנים רבות כך שהוא שווה את ההשקעה. פרקטים מעץ יכולים להיות מורכבים משכבה אחת של העץ הגושני הנבחר או לחלופין, ממספר שכבות, כאשר אלו התחתונות עשויות מסנדוויץ' או HDF ורק העליונה מעץ גושני. בשני המקרים ניתן לבחור מבין סוגי עץ שונים כגון אלון, איפאה, דובדבן, במבוק ועוד, וזאת בהתאם לעיצוב הנדרש. גם מבחינת הגימורים של הפרקטים ישנה אפשרות בחירה מגוונת, למשל גימור לכה, שמן או צביעה בצבעים כהים (אפור עד שחור). החיסרון הנוסף של פרקטים מעץ מלבד המחיר הגבוה – הם רגישים מאוד למים ועל כן לא ניתן להשתמש בהם בכל החדרים.

פרקט סינטטי – עולם שלם של יתרונות עבורכם

הפרקטים הסינטטיים (קרויים גם פרקטי למינציה) נולדו מתוך הצורך באלטרנטיבה תמחירית ופונקציונאלית עבור פרקטי העץ. מבחינת תמחיר, בעוד פרקטי העץ עולים החל מ- 150 למטר, הפרקטים הסינטטיים, שעשויים מ- HDF או פולימרים שונים (בעיקר LVT) עולים החל מ- 55 שקלים למטר בלבד. ומבחינה פונקציונאלית, אומנם פרקטי ה- HDF גם כן רגישים למים, אך אלו על בסיס LVT עמידים לחלוטין כנגד מים ולכן יכולים להיות מיושמים גם בחדר האמבטיה, המטבח וחדרי הילדים. יתרון נוסף של פרקטי למינציה מתבטא במגוון הצבעים והסגנונות שניתן למצוא אותם, וזאת משום שעל גבי חומר הפרקט מיושמת מדבקה מנוילנת שעליה ניתן להדפיס כל דוגמא עיצובית שרוצים. כיום ישנן אופציות נרחבות ומגוונות של ריצוף דמוי פרקט שלא מבייש אף פרקט מעץ אמיתי.

מה עוד חשוב לדעת על פרקטים?

מלבד ההכרה של סוגי הפרקטים השונים, ישנם גם מספר דגשים שחשוב להכיר על מנת לבחור נכונה בהם:

  • פרקט עץ גושני – מומלץ לבחור בעובי פרקט שהינו בין 14 ל- 22 מ"מ. ככל שהפרקט עבה יותר, כך הוא יותר איכותי וניתן לחדש אותו יותר פעמים במהלך הזמן.
  • פרקט עץ שכבתי – עובי הפרקט צריך להיות 20 מ"מ לפחות, עם שכבת מדרך של 7 מ"מ לפחות.
  • פרקט למינציה – רצוי לבחור בפרקט בעובי של 7 מ"מ לפחות ועם דרגת שחיקה של AC3 לפחות. בסלון מומלץ לבחור בדרגה AC4, במיוחד כאשר על הפרקט רוצים לשים פרטי ריהוט כבדים.

חשיבות ההתקנה ובחירת החברה

כמו כן, חשוב לזכור כי ההתקנה של הפרקטים בצורה נכונה היא עניין לא פחות חשוב מאשר הבחירה בסוג הפרקט עצמו. מכיוון שניתן להתקין ריצוף בכל מרחב אפשר בין אם בבית, בעסק, במרפסת או בחצר, מדובר על פרוייקט שדורש מקצועיות, נסיון רב וידע מעמיק על הסוגים השונים של הפרקטים. התקנת פרקטים שתיעשה באופן חובבני עלולה לגרום למראה שאינו רציף ואחיד, מה גם שאריחי הפרקט עלולים להשתחרר מהמקום בתוך זמן קצר מאוד. על כן חשוב להתקשר עם חברה ידועה ובעלת מוניטין ולא להתפשר על פחות מכך, רק בשל הרצון לחסוך כמה שקלים.

מאמרים נוספים: