שתף את הפוסט:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email
ריצוף קיר למטבח

ריצוף קיר למטבח – לא רק יופי

ריצוף קיר למטבח

המטבח הפך מזמן למלך של הבית, מרכז העניינים, המקום בו מבשלים ואפילו מארחים. בבתים החדשים המטבח נפתח לעבר הסלון ומתמזג בהרמוניה עם פינת האוכל, מושך את תשומת הלב וקובע את הטון העיצובי. הריצוף ( ריצוף קיר למטבח או ריצוף הרצפה) בעל השפעה משמעותית על החזות המתקבלת ובעל אפקט חשוב גם מההיבט הפרקטי. הוא תוחם את סביבת המטבח ומגדיר את הגבולות בינו ובין יתר החדרים, מקנה את התשתית המבוקשת לעמידה ולתנועה וכן את ההגנה מפני לכלוך.
בבחירת ריצוף למטבח מתייחסים לרוב לריצוף של הרצפה עצמה ולאריחי הריצוף המקשטים את הקירות במיוחד במפגש עם השיש וסביב לו. הבחירה תלויה בפרמטרים רבים: ראשית, עמידות. מטבח הוא מקום פעיל ודינאמי וככזה, חשוב לרצף באריחים שיעמדו בפני מכתימים ושומנים, כימיקלים למיניהם וכמובן תנאי מזג האוויר וכדומה. אנחנו מעוניינים שיהיה קל לנקות את האריחים הן של הרצפה והן אלה שמטפסים על הקירות.
שנית, כדאי להתייחס גם למראה האסתטי של המטבח. הריצוף מייצר מסגרת, מקרין כלפי מטה ומהצדדים, מוסיף נגיעות של צבע וקובע את הסגנון בין אם הוא מודרני מתוחכם או כפרי חמים ועוטף באהבה. ריצוף קיר למטבח מגן גם מפני הלכלוך של הבישולים ומוסיף קסם, חיים ואופי לקירות.

אילו אריחים מתאימים בתור ריצוף לקיר המטבח?

קיימים אריחים רבים שיכולים לקשט את הקירות כמו למשל, אריחי קרמיקה שנחשבים לעמידים מאוד נגד אכלוס חיידקים ופשוטים לתחזוקה ולניקיון. הם עמידים בפני רטיבות ומספקים שכבת הגנה בפני כתמים וגם חזקים יחסית לשברים וסדקים ומתאימים למי שסובל מרגישות ואלרגיות בעקבות הצטברות אבק או חיידקים, זאת בשל קלות התחזוקה.
אריחי קרמיקה מגיעים בשלל וריאציות וגוונים, צורניות בהתאמה אישית וניתן לבחור ביצירת פסיפס ססגוני או אריחים מצוירים גדולים, הכל תלוי בקונספט העיצובי המבוקש, השילוב בין השיש, הרצפה וכלי האוכל.

יש לקחת בחשבון שבמידה והם לא מזוגגים הם חומר נקבובי ולכן יש לבצע איטום נוסף אלא אם כן מדובר בקרמיקה מזוגגת. אפשר לבחור בגוונים שונים כמו שמנת, אפור, צפה שחורה להשגת גימור מעניין או אלמנטים של שנהב למטבחים בסגנון מלכותי.
גרניט אף הוא מככב בריצוף רצפה ופלטות למטבח, מטבחים קשיחים וכן ריצוף לקיר. מדובר באבן בעלת קשיחות ועמידות גבוהה בפני חום וקור ומכאן היתרונות שלה בתור חיפוי הקיר – היא תורמת לחוזק, לקשיחות וכמובן, למראה.
החזות של הגרניט משתנה לפי האבן והעיבוד שלה ועם השנים היא הפכה לפופולארית לצורך חיפוי קירות פנימיים כמו למשל, קירות מטבח.
ניתן למצוא אותה בלוק מלוטש או במראה מיושן ועוד. התחזוקה פשוטה, האבן עמידה בפני מים וחום והכי חשוב – פשוטה לתחזוקה. היא לא תצבור עובש ותוסיף את הטאץ' האלגנטי הנדרש למטבח.
בכל בחירה באבן, שיש, גרניט או קרמיקה, החליטו על הקומפוזיציה של ריצוף הקיר והחיפויים בין אם פסיפס צבעוני או מארג של אבנים בגדלים שונות, בסימטריה או באסימטריה.

איך מתאימים כלי אוכל לחיפויים במטבח?

השיש הוא המקום לאפסן ולהציג לראווה את כלי האוכל וכלי המטבח הדקורטיביים שלכם – קנקן תה או מים, נבחרת הסירים, כלי אחסון לקפה ועוד.
אפשר לחשוב על שילובים סגנוניים ומבחינת פלטת גוונים בין כלי המטבח וכלי הבישול לחיפויי הקירות במטבח – גוונים אחידים, סגנון מודרני וכדומה והכי חשוב, לשים לב להצבת כלים חמים על גבי הפלטה של המטבח כך שלא יגרמו לו נזק ולבחור מראש כלים עמידים שלא יתמוססו בטמפרטורות גבוהות ויסבו נזק למשטח האבן או השיש כמו למשל, סירי נון סטיק וכדומה.

מאמרים נוספים: